Portrét Fräulein Lieser
Rok vzniku:
1917Provedení:
olej na platněRozměr originálu:
80 x 140Obraz zobrazuje mladou ženu frontálně postavenou proti červenému pozadí. Plášť kolem jejích ramen je zdoben květinami. Barevná paleta je typická pro Klimtovu pozdější tvorbu.
Mladá žena je pravděpodobně členka rodiny Lieserů, vídeňských průmyslníků. Podle aukčního domu by subjekt mohl být dcerou Justuse a Henrietty Lieserových. Předpokládá se, že navštívila Klimtovo studio devětkrát mezi dubnem a květnem 1917.
Obraz má rozměry 140 na 80 centimetrů. Pozadí obrazu má slabě načrtnuté tvary, což naznačuje, že Klimt měl v úmyslu pokračovat v dalších úpravách. Klimt namaloval Portrét slečny Lieser v roce 1917. Dílo zůstalo nepodepsáno v jeho ateliéru do jeho smrti v roce 1918 a poté bylo předáno rodině.
Po výstavě Klimtových děl v Neue Galerie ve Vídni v roce 1925 obraz přešel do soukromé sbírky. Jediným záznamem obrazu byla černobílá fotografie z doby, kdy byl vystaven v roce 1925. Myslelo se, že patřil buď Adolfu, nebo Henriettě Lieserové.
Po spojení Rakouska s nacistickým Německem v Anschlussu v roce 1938 byla rodina Lieserů pronásledována podle nacistických protižidovských zákonů. Majetek a domovy Lieserů byly arizovány. Henriette Lilly Lieserová byla deportována do Rigy 11. ledna 1942 a zemřela tam 3. prosince 1943.
Portrét byl kolem roku 1960 získán a nakonec přešel do rukou anonymního rakouského občana. Obraz byl znovuobjeven v roce 2024 poté, co vlastník kontaktoval aukční dům. Cesta obrazu mezi lety 1925 a 1960 je neznámá.
Klimt namaloval obraz Portrét Fräulein Lieser v roce 1917. Převládající barvy tohoto obrazu jsou do červena a jeho formát je na výšku. Rozměr originálu je 80 x 140. Reprodukci tohoto obrazu tiskneme na přání - můžete si zvolit rozměr i provedení reprodukce.
Gustav Klimt (1862 – 1918). Klimt jako malíř reprezentuje nejlepší období Vídně – dobu, kdy tu vznikala díla Sigmunda Freuda či Mahlera a Vídeň byla přinejmenším středoevropským centrem kultury a vzdělání. Klimtovo dílo je kombinací
symbolismu a byzantských rysů, které vytvářejí podtón jeho secesnímu stylu. Klimtovy obrazy mají zvláštní, až úzkostnou atmosféru, často zobrazují freudovskou myšlenku o erotice přítomné v každém lidském pohybu a konání. Maluje dvourozměrně, intenzivními barvami a přitom velice jemně a s vytříbenou důstojností. Mezi Klimtova slavná díla patří
Vodní hadi – dvě ženy se stylizovanými, vzájemně propletenými těly evokujícími neskutečný svět smyslnosti a fantazie. Dále je to
Danaé, dílo inspirované řeckou mytologií zobrazující dívku, které se zmocnil Zeus proměněný ve zlatý déšť (Danaé poté porodila Persea). Jeho obrazy často vzbuzovaly vášně a protesty veřejnosti, a to nejen pro svůj obsah, ale také pro své inovativní malířské postupy – např.
Přítelkyně, obraz dvou žen při milostné schůzce.