Zaříkávač hadů
Rok vzniku:
1907Provedení:
olej na plátněOriginál uložen:
Museé de Orsay, PařížRozměr originálu:
189,5 x 169 cm"Zaříkávač hadů" (francouzsky "Le charmeur de serpents") je olejomalba od francouzského umělce
Henriho Rousseaua , která byla dokončena v roce 1907. Toto dílo je známé svým exotickým a fantastickým motivem a je charakteristickým příkladem práce Rousseaua, který byl samoukým malířem a jehož styl byl často označován za "naivní" umění.
"Zaříkávač hadů" zobrazuje exotickou scénu s postavou muže, který je známý jako "zaříkávač hadů." Tato postava vystupuje jako pouliční umělec nebo pouliční hudebník a provádí svou show v přítomnosti diváků. Malba je obklopena bujnou vegetací, což přidává scéně dojem divočiny a exotičnosti. Rousseau byl známý svým zobrazením fantastických džunglí, i když nikdy ve skutečnosti necestoval do těchto míst.
Na obraze můžete vidět různá
zvířata , včetně hadů, kteří se plazí kolem zaříkávače. Rousseau je známý svým zobrazováním zvířat, i když často měl o nich omezené znalosti. Zaříkávač hadů stojí uprostřed scény a hraje na flétnu. Jeho oblečení a póza evokují exotický a orientální dojem. Rousseauova postava je vzhůru do kopce, což zdůrazňuje jeho výjimečnou dovednost v ovládání hadů.
Rousseauův styl malby je naivní, což znamená, že jeho práce byla charakterizována jednoduchými liniemi, jasnými barvami a nedostatečnou perspektivou. Jeho díla byla často ovlivněna jeho fantazií a snovými představami. "Zaříkávač hadů" má tajemnou a fantastickou atmosféru. Diváci nejsou si jisti, zda zaříkávač opravdu ovládá hady, nebo zda jde jen o senzační představení.
Rousseau namaloval obraz Zaříkávač hadů v roce 1907. Převládající barvy tohoto obrazu jsou pestrobarevné a jeho formát je na šířku. Rozměr originálu je 189,5 x 169 cm. Umístěním originálu obrazu je Museé de Orsay, Paříž. Reprodukci tohoto obrazu tiskneme na přání - můžete si zvolit rozměr i provedení reprodukce.
Henri Julien Félix Rousseau (1844 – 1910). Francouzský
postimpresionistický malíř. Maloval se naučil sám (vyvinul si specifický naivní styl) a stal se nakonec geniálním umělcem, jehož malby se pevně zapsaly do dějin umění. Pro jeho profesi celníka, se mu také říká „Celník“ (viz jeho autoportrét známý jako
Celník. Nikdy neopustil Francii, ale stal se známým pro své obrazy
džungle. Současníci se mu často vysmívali (vyčítali mu „dětské obrazy“).
Picasso, který náhodou zhlédl jeden jeho obraz a ocenil kvalitu díla, mu však nachystal banket na jeho počest. S malou penzí se však ve staří musel živit i pouličním hraním na housle. Jeho posledním obrazem je
Sen.