Popis zvoleného provedení
Tisk. Obraz vytiskneme na matný fotopapír papír HP o gramáži 270 g/m2. Tiskneme na špičkovém 9inkoustovém plotru HP Z9+. K motivu přidáváme 5 cm široký bílý okraj. Fotografie tiskneme na lesklý fotopapír.
Vybrat si můžete libovolný rozměr a volit jej s přesnosti 1 cm.
Více informací najdete v sekci
provedení obrazů.
Merahi metua no Tehamana
Rok vzniku:
1893Provedení:
olej na plátněOriginál uložen:
Art Institute of Chicago, ChicagoRozměr originálu:
54x76 cmNa obraze
Gauguin představuje svou ženu, Teha’amana, během své první návštěvy na Tahati v letech 1891 až 1893. jejich sňatek vždy přivolával pozornost, byl prý smluven během jediného odpoledne. Teha’amaně v té době bylo 13 let. Taková manželství nebyla žádnou vyjímkou, řada francouzských kolonistů pojímala za manželky domorodé ženy, těm se říkalo vahine (tahitsky „žena“). Často byly velmi mladé a jejich vdavky byly domluveny jejich rodiči - rodina tak dosáhla lepšího sociálního statusu a mnohdy i zlepšení finanční situace. Dcery obvykle neprotestovaly, neboť tento sňatek nebyl závazný a ony se tak kdykoliv mohly vrátit zpátky domů. Podobně i Teha’amana odmítla v jejich vztahu pokračovat, když se
Gauguin v roce 1895 do Tahiti vrátil. Teha’amana nebyla jedinou
Gauguinyho manželkou, během let 1891-1893 si vydržoval tři vahine. Teha’amana stála modelem i při malování dalších děl, např. :
Faaturuma.
Gauguin namaloval obraz Merahi metua no Tehamana v roce 1893. Převládající barvy tohoto obrazu jsou pestrobarevné a jeho formát je na výšku. Rozměr originálu je 54x76 cm. Umístěním originálu obrazu je Art Institute of Chicago, Chicago. Reprodukci tohoto obrazu tiskneme na přání - můžete si zvolit rozměr i provedení reprodukce.
Eugéne Henri Paul Gauguin (1848 – 1903). Francouzský malíř. Vůdčí osobnost
postimpresionistů. Jeho experimenty s barvou výrazně ovlivnily moderní umění počátku 20. století. Jako jeden z prvních se přihlásil k primitivismu – zjednodušeným a přehnaným tvarům lidského těla, výrazným a kontrastním barvám. Tento umělecký styl vznikl částečně i díky obdivu k umění primitivních kultur Afriky, Mikronésie a Severoamerických Indiánů. Sám Gaugain měl příležitost poznat život na Tahiti, kde od roku 1891 do své smrti pobýval. V Polynésii vznikly i jeho nejslavnější obrazy.