Popis zvoleného provedení
Tisk. Obraz vytiskneme na matný fotopapír papír HP o gramáži 270 g/m2. Tiskneme na špičkovém 9inkoustovém plotru HP Z9+. K motivu přidáváme 5 cm široký bílý okraj. Fotografie tiskneme na lesklý fotopapír.
Vybrat si můžete libovolný rozměr a volit jej s přesnosti 1 cm.
Více informací najdete v sekci
provedení obrazů.
Déšť, pára a rychlost
Rok vzniku:
19. stoletíProvedení:
olej na plátněOriginál uložen:
National Gallery, London, UKDéšť, pára a rychlost aneb Velká západní dráha. V roce 1844, kdy obraz vznikl šlo o převratnou novinku, která proměnila nejen tvář krajiny, ale také pojetí času, průmysl, obchod a trávení volného času. Pro malíře to byl přirozeně atraktivní motiv. Turnerovi se podařilo vystihnout nejen rychlost a sílu vlaku, ale i déšť bubnující do vlaku a mostu. Déšť zdůrazňuje sílu vlaku, který si neochvějně proráží cestu krajinou (kompozice ve volné krajině také kontrastuje příchod průmyslové éry s venkovskou rurální krajinou). Turner maloval v době, kdy jen hrstka šťastlivců se mohla přemisťovat rychleji než rychlostí pěší chůze - a naráz bylo možné jet rychlostí násobně vyšší. Technika malby je typicky turnerovská, blíží se téměř abstrakci, které pomáhá déšť, v němž mizí všechno konkrétní a ostré.
Turner namaloval obraz Déšť, pára a rychlost v 19. století. Převládající barvy tohoto obrazu jsou pestrobarevné a jeho formát je na šířku. Umístěním originálu obrazu je National Gallery, London, UK. Reprodukci tohoto obrazu tiskneme na přání - můžete si zvolit rozměr i provedení reprodukce.
Joseph Mallord William Turner (1775 – 1851). Anglický
romantický krajinář. Svým stylem položil základy
impresionismu. Ve své době byl považován za kontroverzního umělce, dnes je uznáván pro své pojetí krajinné malby. Pracoval se světlem (býval označován jako „malíř světla“). Mistrně také maloval vodovými barvami. Vyspělou ukázkou jeho stylu, který právě ovlivnil francouzské impresionisty je jeho
Déšť, pára, rychlost, na němž pouze pomocí míchání barev naznačil podobu předmětů a děj na obraze. Velmi podobným dílem je také
Fighting Temeraire (bitevní loď, která se proslavila v bitvě u Trafalgaru) z roku 1839, na němž proslulou loď táhne parník do doků k rozebrání.